Pokračujeme v seriálu, kde vás seznamujeme se změnami v roce 2023. Dnes vás seznámíme se zvýšením starobního důchodu za výchovu dítěte/dětí.
Do výše starobních důchodů se od ledna 2023 promítá i takzvané výchovné. Tomu z rodičů, který převážně pečoval o dítě, se zvýší starobní důchod o 500 korun za každé vychované dítě.
Ministr Jurečka k tomu řekl: “Dosud byly bohužel hlavně ženy ‚trestány‘ za to, že se místo práce věnovaly výchově dětí a měly tak nižší příjmy. Rozdíl v průměrném důchodu činí bezmála 3.000 Kč. Bez potomků ale společnost nemá budoucnost, a proto se roky strávené výchovou potomků konečně docení i prostřednictvím penze.
Automaticky výchovné dostanou a tedy o nic žádat nemusí:
Žádost a doložit výchovu tedy musí podat pouze tito zájemci o výchovné - starobní důchodci, kterým byl starobní důchod přiznán před 1.1.2023:
- Ženy, kterým nebyl snížen důchodový věk za výchovu dětí.
- Muži, pokud dítě/děti vychovával převážně muž. Žádosti mohou podávat pouze do 31. 12. 2024, jinak nárok na výchovné zanikne. ČSSZ nemůže u mužů udělat automatické zvýšení, protože dosud u mužů neevidovala počet vychovaných dětí.
- Ženy a muži, poživatelé tzv. transformovaného starobního důchodu (invalidní důchodci, kterým byl ze zákona jejich invalidní důchod změněn na starobní důchod v jejich 65 letech). Na výchovné mají nárok pouze tehdy, pokud požádají o přiznání starobního důchodu a splní podmínku minimální doby důchodového pojištění.
Znamená to, že
invalidní důchodci nemají na výchovné nárok automaticky, ale až při vzniku nároku na starobní důchod.
Příklad: Paní Hana má 58 let a pobírá invalidní důchod. Vychovala 2 děti až do jejich zletilosti. Nárok na výchovné jí zatím nevzniká, neboť není poživatelkou starobního důchodu. O výchovné může požádat až při uplatnění žádosti o starobní důchod po dosažení důchodového věku (musí splnit podmínku minimální doby důchodového pojištění) nebo v 65 letech, kdy se invalidní důchod transformuje ze zákona na starobní.
Žádost o výchovné a čestné prohlášení o výchově dítěte se podává na předepsaném tiskopise u České správy sociálního zabezpečení
ZDE.
Co se uvádí v čestném prohlášení a jak se dokládá vztah k vlastnímu dítěti v případech, kdy ČSSZ nebo OSSZ nemůže tento tento vztah ověřit v agendovém informačním systému evidence obyvatel, najdete
ZDE - sekce "Více informací o tiskopisu".
Tato změna je uzákoněna novelou zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění.
Od 1.1.2023 je Žádost o výchovné součástí žádosti o důchod. Nikdo se tak nemusí bát, že na tuto možnost zapomene.
Musí však nárok na výchovné uplatnit právě v této žádosti - dodatečně to nebude možné.
Nejste si jisti, zda máte nárok na výchovné? Obraťte se na naše sociální pracovnice, které vám poskytnou základní poradenství v této oblasti:
GAŠPARÍKOVÁ, Zdeňka:
gasparikova%at%cnn-ops.cz, SMS/WhatsApp:
+420 736 105 585
Zdroje:
NRZP
MPSV
TZ MPSV 19.9.2022
ČSSZ