Pokračujeme v seriálu, kde vás seznamujeme se změnami v roce 2023. Dnes vás seznámíme s úpravou zápočtu příjmů studentů z domácností, které mají nárok na dávky pomoci v hmotné nouzi.
Co jsou dávky v hmotné nouzi?
Na začátek je vhodné říct, co jsou dávky pomoci v hmotné nouzi. Jedná se o formu pomoci osobám s nedostatečnými příjmy, kdy jejich celkové sociální a majetkové poměry neumožňují uspokojení základních životních potřeb na úrovni ještě přijatelné pro společnost. Současně si tyto příjmy nemůže z objektivních důvodů zvýšit a vyřešit tak svoji nelehkou situaci vlastním přičiněním. Posuzuje se osoba, a pokud žije s někým dalším v domácnosti, tak souhrnný příjem všech v domácnosti.
Výše dávek se odvíjí od životního a existenčního minima. Nejsou tedy vysoké a jejich smyslem je motivovat tyto osoby k aktivní snaze zajistit si prostředky k uspokojení životních potřeb. Forma pomoci vychází z myšlenky, že každá osoba, která se snaží pracovat, se musí mít lépe než ta, která nepracuje nebo se práci vyhýbá.
Mezi dávky pomoci v hmotné nouzi patří:
- Příspěvek na živobytí - na úhradu potřeb osoby (nebo společně posuzovaných osob) na úrovni zabezpečující její základní životní podmínky. Jedná se především o zabezpečení stravy, ošacení, obuvi, základních hygienických potřeb apod.
- Doplatek na bydlení - když nestačí ani Příspěvek na bydlení
- Mimořádná okamžitá pomoc - hrozí újma na zdraví, živelní pohroma, ztráta bydlení apod., nedostatek prostředků např. na zaplacení poplatku za vystavení duplikátů osobních dokladů, nedostatek prostředků k nákupu nebo opravě předmětů dlouhodobé potřeby, nedostatek prostředků k uhrazení odůvodněných nákladů v souvislosti se vzděláním nebo se zájmovou činností nezaopatřených dětí, ohrožení sociálním vyloučením (osoby vracející se z vězení, z dětského domova apod.)
Co se mění od ledna 2023?
Změna je v tom, že se sjednocuje přístup v zápočtu příjmů studentů pro účely vyhodnocení nároku na dávky pomoci v hmotné nouzi - obdobně jako u dávek státní sociální podpory. Do započitatelných příjmů se nově nezahrnují tyto příjmy:
- za práci žáků a studentů z praktického vyučování a praktické přípravy,
- příjmy ze závislé činnosti nezaopatřeného dítěte, které se soustavně připravuje na budoucí povolání na střední škole a
- příjmy ze samostatné výdělečné činnosti nezaopatřených dětí v průběhu prázdninových měsíců.
Smyslem této změny je předejít situacím, kdy zejména ve vyloučených lokalitách může docházet k tomu, že děti předčasně ukončují studium, aby jejich rodinám nebyly snižovány dávky pomoci v hmotné nouzi kvůli tomu, že nezaopatřené dítě získá příjem z brigády nebo praktické výuky. Tato změna by měla také motivovat nezaopatřené děti k legálnímu přivýdělku v době, kdy nechodí do školy.
Zdroj:
TZ MPSV 15.12.2022