Otázky a odpovědi

Otázka
Paní nemá závěsné sluchadlo, ale tu "pecku" do ucha. Ptala se mě, čím by mohlo být, že jí v tom občas, tak jako "mlaskne"? (sluchadlo je značky widex)  

Odpověď
Se značkou sluchadla to asi nemá nic společného. Podle mě se paní trochu potí ucho. Sluchadlo pak nesedí úplně pevně. Mezi sluchadlem a bubínkem může vzniknout podtlak či přetlak a při nasátí či vyfouknutí vzduchu to může „mlasknout“. Neměla by si s tím lámat hlavu.

Otázka
Čím může být, že paní neslyší, když má sluchadlo v uchu. Baterie je nová, hadička v pořádku, sluchadlo čisté, hlasitost jsme zkoušely na nejvyšším i na nejnižším, též programy na sluchadlu a mě to v ruce píská.

Odpověď 
Příčin může být více. Z největší pravděpodobností ( 85%) má zvukovod ucpán zatvrdlým ušním mazem. Ten funguje jako zátka na šampáňu. Další příčinou může být náhlá ztráta sluchu. V každém případě poslat s problémem na foniatrii, případně na ORL k vyčištění ucha.  

Otázka
Je možné, že pán ze servisu paní řekl, že si může sluchadla střídat z levého do pravého ucha, ale zároveň ona má na každém uchu jinou úroveň poruchy sluchu, a tedy i jinak nastavenou sílu od lékaře. Je to pravda, že si to může libovolně střídat, mě se to zdá jako nelogická hloupost. 

Odpověď 
Střídat nejde. Většinou je každé ucho jiné. Také tvarovky nebudou sedět.

Otázka
Jaké máme možnosti po ztrátě dětského sluchadla? Kolik se platí za další sluchadlo?

Odpověď
V případě ztráty sluchadla se nedává sleva na nákup nového sluchadla. Pokud mělo vaše dítě sluchadlo již 5 let, má nárok na příspěvek 5000 Kč na nové sluchadlo.